Menu główne
- - - - - - - - - - - - - - - -
Historia i WoS
- - - - - - - - - - - - - - - -
Przebsiębiorczość
- - - - - - - - - - - - - - - -
Żywienie
- - - - - - - - - - - - - - - -
English Website
Fascynacje
- - - - - - - - - - - - - - - -
Ścieżki kariery zawodowej absolwentów
- - - - - - - - - - - - - - - -
Gastronomik wczoraj i dziś
Konkurs Gastronomiczny
Wyszukiwarka
96 Rocznica Wyzwolenia Białegostoku Drukuj Email
Piątek, 27 Luty 2015 21:39

19 lutego 2015 roku, w 96 rocznicę wkroczenia wojsk polskich do Białegostoku, na Cmentarzu Wojskowym w Zwierzyńcu odbyły się główne uroczystości miejskie upamiętniające to wydarzenie. Władze Białegostoku były reprezentowane przez wiceprezydentów: Renatę Przygodzką i Rafała Rudnickiego.

Uroczystości przebiegały według następującego scenariusza. Rozpoczęło je odśpiewanie Mazurka Dąbrowskiego. Jedynym mówcą był zastępca prezydenta Rafał Rudnicki, który przypomniał zebranym okoliczności powrotu Białegostoku do Polski po okresie zaborów. Po przemówieniu kapelani: katolicki ks. ppłk SG Wiesław Kondraciuk oraz prawosławny ks. ppłk Andrzej Jakimiuk odmówili modlitwy za poległych w obronie ojczyzny. W dalszej części uroczystości nastąpiło złożenie wieńców i wiązanek kwiatów u stóp pomnika znajdującego się w centralnej części cmentarza, a trębacz odegrał okolicznościową melodię.

Obchody uświetniła Miejska Orkiestra Dęta pod dyrekcją Franciszka Mocarskiego. Były też obecne poczty sztandarowe, w tym poczet Zespołu Szkół Gastronomicznych.  

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Za symboliczną datę odzyskania przez Polskę niepodległości po  zakończeniu I Wojny Światowej uznaje się 11 listopada 1918 roku. Niestety Białystok na niepodległość musiał czekać do 19 lutego 1919 roku. Miało to związek z koniecznością ewakuowania ogromnej armii niemieckiej z terenów Ukrainy, gdzie zastał je koniec I wojny światowej. Przez Białystok właśnie,  wiodła linia kolejowa o strategicznym znaczeniu dla tej operacji. Ostatni transport niemiecki odjechał z miasta 19 lutego o godzinie 17.00. Miejsce Niemców, okupujących nasze miasto od 13 sierpnia 1915 roku,  zajęli żołnierze polscy z 4 pułku ułanów oraz strzelcy 1 i 28 pułku piechoty wzmocnieni baterią artylerii. Całością wojsk dowodził płk Stanisław Rawicz-Dziewulski, który przybył do Białegostoku już 17 lutego.

 

Uroczyste powitanie wojsk polskich przez mieszkańców miasta odbyło się w sobotę 22 lutego 1919 roku. Poniżej znajduje się kilka fotografii obrazujących to wydarzenie. Pochodzą one z okolicznościowej wystawy przygotowanej w 2014 roku z okazji 95 Rocznicy Wyzwolenia Białegostoku i eksponowanej na Rynku Kościuszki.

 
 
 
 
 
 
 
 
Wojciech Brański
Zmieniony: Piątek, 27 Luty 2015 21:56