Menu główne
- - - - - - - - - - - - - - - -
Historia i WoS
- - - - - - - - - - - - - - - -
Przebsiębiorczość
- - - - - - - - - - - - - - - -
Żywienie
- - - - - - - - - - - - - - - -
English Website
Fascynacje
- - - - - - - - - - - - - - - -
Ścieżki kariery zawodowej absolwentów
- - - - - - - - - - - - - - - -
Gastronomik wczoraj i dziś
Konkurs Gastronomiczny
Wyszukiwarka
Wybory samorządowe 2010 Drukuj Email
Czwartek, 18 Listopad 2010 21:20
 
21 listopada 2010 roku odbędą się w naszym kraju wybory samorządowe. Będziemy wybierać naszych przedstawicieli do rad gmin, powiatów i sejmików wojewódzkich oraz wójtów, burmistrzów i prezydentów miast.
 
Zachęcając wszystkich uprawnionych do udziału w wyborach, chciałbym przedstawić trochę najważniejszych informacji z nimi związanych oraz nieco szerzej (z natury rzeczy) przedstawić problematykę wyborów do Rady Miejskiej Białegostoku, a także wyborów prezydenta Białegostoku.

 Zasady prawa wyborczego

  • Wybory samorządowe odbędą się 21 listopada 2010r., a ewentualna druga tura (tylko bezpośrednie wybory na wójtów, burmistrzów, prezydentów miast) – 5 grudnia 2010r.
  • Lokale wyborcze będą - otwarte w godz. 8:00-22:00.
  • W przeciwieństwie do wyborów prezydenckich i parlamentarnych można głosować tylko w miejscu swojego zamieszkania, jeżeli więc miejsce stałego zamieszkania jest inne niż miejsce zameldowania można dopisać się do rejestru wyborców w gminie, w której rzeczywiście mieszka wyborca. Wystarczy złożyć – najpóźniej do 19.11.2010 – odpowiedni wniosek w urzędzie gminy.
  • W lokalu możemy otrzymać cztery (lub trzy) różniące się kolorami  karty do głosowania w wyborach: do rady gminy, rady powiatu, sejmiku wojewódzkiego, na wójta (burmistrza, prezydenta miasta). W miastach na prawach powiatu (określane także powiatami grodzkimi), w których rada gminy jest jednocześnie rada powiatu, a takimi miastami w województwie podlaskim są Białystok, Łomża, Suwałki (dawne miasta wojewódzkie)  otrzymujemy trzy karty do głosowania.
  • Wybierając swojego kandydata stawiamy przy jego nazwisku „krzyżyk” - znak „X”.
  • W zależności od wielkości gminy ich rady wybieramy w wyborach większościowych lub proporcjonalnych. Pierwszy przypadek dotyczy gminy do 20 tys. mieszkańców – należy postawić krzyżyk przy nazwiskach maksymalnie tylu kandydatów (ze wszystkich list), ilu radnych wybieranych jest w danym okręgu (np. 5). Zwyciężają ci, na których głosowało najwięcej osób. W gminach powyżej 20 tys. mieszkańców stosujemy zasadę proporcjonalności – można postawić tylko jeden krzyżyk przy jednym wybranym kandydacie. Oznacza to, że głosujemy w pierwszej kolejności na listę, z której on startuje, ale jednocześnie wskazujemy na niej osobę z pierwszeństwem do uzyskania mandatu. W pierwszej kolejności sumuje się głosy oddane na konkretną listę i na tej podstawie ustala liczbę mandatów, która jej przypadnie. Aby lista była brana pod uwagę, musi przekroczyć 5-procentowy próg wyborczy. Następnie szereguje się kandydatów wewnątrz listy. Ci, którzy zdobędą największą liczbę głosów, obsadzą miejsca przypadające danemu komitetowi.
  • Taki sam tryb głosowania (wybory proporcjonalne) obowiązuje przy wyborach do rad powiatów i sejmików województw.
  • Głosując na prezydenta, burmistrza lub wójta głos oddajemy tylko na jednego kandydata. Nazwiska wszystkich ubiegających się o te stanowiska będą uporządkowane na liście w kolejności alfabetycznej. Aby nasz głos był ważny, należy postawić znak „X” przy nazwisku popieranego przez nas kandydata. Jeśli jakiś kandydat otrzyma więcej niż połowę ważnych głosów, oznacza to, że zwyciężył już w I turze. Jeśli nie – 5 grudnia 2010r. się II tura wyborów, do której przejdą dwaj kandydaci z największą liczbą głosów.
  • Prezydenta wybieramy w miastach powyżej 100 000 mieszkańców lub byłych miastach wojewódzkich (sprzed reformy samorządowej z 1999r.), burmistrza w mniejszych miastach, natomiast wójta w gminach wiejskich.
  • Zgodnie z ustawą z dnia 16 lipca 1998 r. Ordynacja wyborcza do rad gmin, rad powiatów i sejmików województw (tekst jednolity Dz. U. z 2010 r., Nr 176, poz. 1190, zwana dalej „Ustawą”) prawo do wybierania radnych ma polski obywatel, który najpóźniej w dniu głosowania kończy 18 lat oraz stale zamieszkuje na obszarze działania tej rady (gminy, powiatów, województwa). Osoba ta nie może jednak głosować jeżeli prawomocnym orzeczeniem sądowym została ubezwłasnowolniona lub pozbawiona praw publicznych albo pozbawiona została praw wyborczych orzeczeniem Trybunału Stanu. Te same kryteria obowiązują wyborców w wyborach wójta (burmistrza, prezydenta miasta).
  • Obywatel Unii Europejskiej niebędący obywatelem Polski, który najpóźniej w dniu głosowania kończy 18 lat oraz stale zamieszkuje na obszarze działania danej rady i nie został pozbawiony prawa wybierania w państwie członkowskim Unii Europejskiej, którego jest obywatelem, może głosować wyłącznie w wyborach do rady gminy oraz w wyborach wójta (burmistrza, prezydenta miasta).

Struktura samorządu terytorialnego

Od 1 stycznia 1999 r. obowiązuje w Polsce trójszczeblowa struktura samorządu terytorialnego:

  • samorząd gminny
  • samorząd powiatowy
  • samorząd województwa


W wyborach samorządowych wybieramy swoich przedstawicieli do:

Sejmiku Województwa

 Podział administracyjny Polski na województwa

Sejmik województwa jest organem stanowiącym i kontrolnym samorządu województwa, który tworzą radni, wybierani w wyborach bezpośrednich. Jego kadencja trwa cztery lata, licząc od dnia wyborów. Sejmik jest przede wszystkim odpowiedzialny za rozwój cywilizacyjny w skali regionu, a więc za politykę regionalną.

Sejmik województwa wybiera ze swojego grona przewodniczącego i wiceprzewodniczących, którzy nie mogą wchodzić w skład zarządu województwa, który jest organem wykonawczym. Przewodniczący sejmiku województwa organizuje pracę tego sejmiku i prowadzi jego obrady. Przewodniczący sejmiku nie ma uprawnień do reprezentowania województwa na zewnątrz. Pełniona przez niego oraz przez wiceprzewodniczących funkcja ma charakter społeczny.

Jak wspomniano wyżej organem wykonawczym samorządu województwa jest zarząd województwa. W jego skład, liczący 5 osób, wchodzi marszałek województwa (jako przewodniczący), wiceprzewodniczący i członkowie. W pracach zarządu uczestniczy także, z głosem doradczym, skarbnik województwa. Członkostwa w zarządzie województwa nie można łączyć z członkostwem w organach gminy i powiatu, a także z zatrudnieniem w administracji rządowej oraz mandatem posła lub senatora.

Marszałek województwa jest wybierany przez sejmik bezwzględną większością głosów. Następnie sejmik wybiera wicemarszałków oraz pozostałych członków zarządu wyłącznie na wniosek marszałka zwykłą większością głosów w głosowaniu tajnym. Marszałek kieruje bieżącymi sprawami województwa oraz reprezentuje je na zewnątrz. Marszałek, wicemarszałkowie i pozostali członkowie zarządu mogą być wybrani spoza składu sejmiku województwa.

Zarząd jest organem kolegialnym, uchwały podejmuje zwykłą większością głosów w obecności co najmniej połowy składu zarządu w głosowaniu jawnym, chyba że przepisy ustawy przewidują głosowanie tajne. W przypadku równej liczby głosów rozstrzyga głos marszałka województwa.

W skład sejmiku województwa wchodzą radni wybrani w wyborach bezpośrednich w liczbie:
trzydziestu w województwach liczących do 2 000 000 mieszkańców, oraz po trzech radnych na każde kolejne rozpoczęte 500 000 mieszkańców.

Województwo podlaskie zostało podzielone na pięć okręgów wyborczych, z których zostanie wybranych 30 radnych sejmiku. Są to:

  • okręg nr 1 - miasto Białystok,
  • okręg nr 2 – powiaty:  augustowski, sejneński, suwalski, miasto Suwałki,
  • okręg nr 3 – powiaty: grajewski, kolneński, łomżyński, miasto Łomża,
  • okręg nr 4 – powiaty: bielski, siemiatycki, wysokomazowiecki, zambrowski,
  • okręg nr 5 – powiaty: białostocki, hajnowski, moniecki, sokólski.

O miejsca radnych sejmiku podlaskiego ubiega się 359 kandydatów.

Rady Powiatu

Podział województwa podlaskiego na powiaty – zaznaczono miasta – siedziby powiatów

Rada powiatu to organ stanowiący i kontrolny samorządu powiatowego. Jego członkowie (radni) wybierani są w wyborach bezpośrednich w systemie wyborów proporcjonalnych. W skład rady powiatu wchodzą radni w liczbie 15 w powiatach liczących do 40.000 mieszkańców oraz po dwóch na każde kolejne rozpoczęte 20.000 mieszkańców, ale nie więcej niż 29 radnych.
 
Samorząd powiatowy stanowi drugi szczebel samorządu terytorialnego w Polsce a jego organem wykonawczym jest zarząd powiatu, w skład którego  wchodzą starosta jako przewodniczący, wicestarosta i pozostali członkowie. Zarząd wybierany jest przez radę powiatu i liczy od 3 do 5 osób.

W Polsce mamy 379 powiatów.

W powiecie białostockim powołano sześć okręgów wyborczych skupiających następujące gminy:  

  • okręg nr 1 – gminy: Gródek, Michałowo, Supraśl,
  • okręg nr 2 – gminy: Zabłudów, Juchnowiec Kościelny, Suraż
  • okręg nr 3 – gminy: Czarna Białostocka, Wasilków
  • okręg nr 4 – gminy: Kościelna, Choroszcz
  • okręg nr 5 – gminy: Łapy, Poświętne
  • okręg nr 6 – gminy: Tykocin, Dobrzyniewo Duże, Zawady.

O 25 mandatów w radzie powiatu ubiega się 168 kandydatów.
Rady Gminy

 

 
Podział powiatu białostockiego na gminy
 
Rada gminy (rada miejska, rada miasta) jest to organ stanowiący i kontrolny gminy. Gmina może być gminą wiejską,  miejsko-wiejską lub  miejską. Do właściwości rady gminy należą wszystkie sprawy pozostające w zakresie działania gminy. W gminach liczących do 20.000 mieszkańców rada gminy jest wybierana w systemie większości względnej, a w gminach większych stosuje się ordynację proporcjonalną.

Kadencja rady gminy trwa 4 lata licząc od dnia wyboru. Na czele rady stoi przewodniczący i wiceprzewodniczący w liczbie od 1 do 3. W skład rady wchodzą radni w liczbie:

  • 15 w gminach do 20.000 mieszkańców,
  • 21 w gminach do 50.000 mieszkańców,
  • 23 w gminach do 100.000 mieszkańców,
  • 25 w gminach do 200.000 mieszkańców,

oraz po 3 na każde dalsze rozpoczęte 100.000 mieszkańców, nie więcej jednak niż 45 radnych. W Warszawie radnych jest 60. W przypadku Białegostoku mamy więc do czynienia z liczbą 28 radnych.

Organem wykonawczym gminy jest zarząd, na którego czele, którego stoi wybierany w wyborach bezpośrednich wójt, burmistrz lub prezydent.

Wybory do Rady Miasta Białegostoku

Jak już wcześniej wspomniano wybory do rady miejskiej odbywają się w systemie proporcjonalnym. O 28 mandatów radnych ubiega się 255 kandydatów zgłoszonych przez pięć komitetów wyborczych. Są to następujące komitety (zostały przedstawione w kolejności otrzymanych numerów list wylosowanych przez  Państwowy Komitet Wyborczy – PKW):

  Komitet Wyborczy Sojusz Lewicy Demokratycznej

 

 

Komitet Wyborczy Platforma Obywatelska
 

 Komitet Wyborczy Prawo i Sprawiedliwość

 

 Komitet Wyborczy Wyborców Prawicowe Porozumienie Samorządowo-Ludowe
Wspólnota Samorządowa

 

 Komitet Wyborczy Wyborców Wspólna Inicjatywa Polska Podlasie

Białystok został podzielony na pięć okręgów wyborczych:

  • okręg nr 1 – osiedla: Nr 5 – Piaski Nr 6 – Przydworcowe Nr 16 – Bema Nr 17 – Kawaleryjskie Nr 18 – Nowe Miasto,
  • okręg nr 2  – osiedla:  Nr 1 – Centrum Nr 2 – Białostoczek Nr 3 – Sienkiewicza Nr 9 – Jaroszówka Nr 10 – Wygoda
  • okręg nr 3 – osiedla:  Nr 4 – Bojary Nr 11 – Piasta I Nr 12 – Piasta II Nr 13 – Skorupy Nr 14 – Mickiewicza Nr 15 – Dojlidy Nr 28 - Dojlidy Górne
  • okręg nr 4 – osiedla:  Nr 7 – Młodych Nr 19 – Zielone Wzgórza Nr 20 – Starosielce Nr 21 – Słoneczny Stok Nr 22 – Leśna Dolina
  • okręg nr 5 – osiedla:  Nr 8 – Antoniuk Nr 23 – Wysoki Stoczek Nr 24 – Dziesięciny I Nr 25 – Dziesięciny II Nr 26 – Bacieczki Nr 27 – Zawady

Podział administracyjny Białegostoku na dzielnice

Wybory prezydenta Białegostoku

O urząd prezydenta Białegostoku ubiega się pięciu kandydatów. Ich sylwetki zostały przedstawione w porządku alfabetycznym (tak jak na kartach do głosowania, a podstawowe dane zostały przedstawione za PKW):

Bogusław Dębski, lat 57, wykształcenie wyższe, zgłoszony przez Komitet Wyborczy Wyborców Prawicowe Porozumienie Samorządowo-Ludowe Wspólnota Samorządowa, zamieszkały w Białymstoku,  członek Prawicy Rzeczypospolitej

Janusz Ryszard Kochan, lat 64, wykształcenie wyższe, zgłoszony przez Komitet Wyborczy Sojusz Lewicy Demokratycznej, zamieszkały w Białymstoku, członek Sojuszu Lewicy Demokratycznej

Waldemar Krynicki, lat 39, wykształcenie wyższe, zgłoszony przez Komitet Wyborczy Wyborców Wspólna Inicjatywa Polska Podlasie, zamieszkały  w Chodorach, nie należy do partii politycznej

Dariusz Piontkowski, lat 46, wykształcenie wyższe, zgłoszony przez  Komitet Wyborczy Prawo i Sprawiedliwość, zamieszkały w Białymstoku, członek Prawa i Sprawiedliwości.

 

Tadeusz Truskolaski, lat 52, wykształcenie wyższe, zgłoszony przez Komitet Wyborczy Platforma Obywatelska, zamieszkały w Białymstoku, nie należy do partii politycznej.

Kończąc ten artykuł jeszcze raz zachęcam do udziału w wyborach samorządowych. Są to tak samo ważne wybory – niektórzy twierdzą, że nawet ważniejsze  - jak te parlamentarne czy prezydenckie. Wybieramy bowiem władzę, która znajduje się najbliżej nas, a jej decyzje przekładają się w sposób bezpośredni na jakość naszego życia.
Opr.  Wojciech Brański
Zmieniony: Czwartek, 18 Listopad 2010 21:49