Menu główne
- - - - - - - - - - - - - - - -
Historia i WoS
- - - - - - - - - - - - - - - -
Przebsiębiorczość
- - - - - - - - - - - - - - - -
Żywienie
- - - - - - - - - - - - - - - -
English Website
Fascynacje
- - - - - - - - - - - - - - - -
Ścieżki kariery zawodowej absolwentów
- - - - - - - - - - - - - - - -
Gastronomik wczoraj i dziś
Konkurs Gastronomiczny
Wyszukiwarka
II Piknik Militarny – Misja „Wschód" Drukuj Email
Sobota, 30 Czerwiec 2012 19:40


II Piknik Militarny – Misja „Wschód”
 
W dniach 9-10 czerwca 2012r. na terenie byłej żwirowni w Ogrodniczkach (w połowie drogi między Białymstokiem a Supraślem) miał miejsce II Piknik Militarny Misja „Wschód”. Według organizatorów, to największe takie spotkanie grup rekonstrukcyjnych i pokazy pojazdów militarnych w naszym regionie. Wzięło w nim udział dwadzieścia grup prezentujących formacje zbrojne kilku państw z różnych okresów historycznych, choć dominowały te z okresu II wojny światowej. Prezentowały się one na malowniczych, pomysłowo przygotowanych dioramach, przedstawiających stanowiska bojowe, a także obozowiska pokazujące życie codzienne żołnierzy w polu. Punktem kulminacyjnym była inscenizacja potyczki z czasów II wojny światowej. Nawiązywała ona do kampanii wrześniowej 1939 roku.

Piknik militarny spotkał się z bardzo dużym zainteresowaniem odwiedzających, tysiące ludzi przewinęło się  w ciągu tych dwóch, czerwcowych, dni przez teren ogrodnickiej żwirowni. Wśród nich był też piszący te słowa. Choć nie mogłem być na inscenizacji wzmiankowanej wyżej potyczki, to zrobiłem trochę fotografii, które chciałbym zaprezentować. Zostały one opatrzone stosownymi komentarzami, tak aby obok wymiaru wizualnego miały także walory edukacyjne. Na zakończenie relacji zostały zamieszczone linki do dwóch filmów prezentujących najważniejsze i najciekawsze elementy omawianej imprezy historyczno-edukacyjnej.


Przegląd formacji militarnych uczestniczących w Pikniku

 

Odprawa i wymarsz kawalerzystów polskich przygotowujących się
do końcowej prezentacji i inscenizacji potyczki



Ostatnie przygotowania i prezentacja w pełnym oporządzeniu bojowym (fotografia dolna).

W opisie kawalerzystów (odtwarzających wojsko polskie z roku 1939r.) należy zwrócić uwagę na specjalne wzmocnienia wewnętrznych części spodni zwane lejami, które zapobiegały ich przetarciu  w zetknięciu z siodłem, dwie potrójne ładownice w kolorze brązowym zwieszone na pasie głównym, ten z kolei podtrzymywany jest przez skórzane szelki, u lewego boku saperka, głowę chroni hełm wz. 1915 Adrian (przejęty od armii francuskiej) będący na wyposażeniu przedwrześniowej kawalerii.


Ułan ze swoim koniem – prawie jak u Kossaka


Spieszony ułan, dobrze widoczny sposób noszenia łopatki piechoty, tzw. saperki z lewej strony pasa głównego, do niej przymocowany bagnet w  żabce do karabinka Mauser przewieszonego przez lewe ramię żołnierza.
 


Stroczone siodło kawaleryjskie, prawdopodobnie wz.1936


Grupa żołnierzy Korpusu Ochrony Pogranicza (KOP) z 1939r. Zwraca uwagę różnorodność umundurowania i wyposażenia. Żołnierz z lewej (w pierwszej dwójce) w mundurze wz. 1919, z prawej zaś w mundurze wz. 1936, u obu pas główny z ładownicami podtrzymują szelki parciane, głowy chronią hełmy niemieckie wz.1916 z okresu I wojny światowej. U żołnierzy w drugiej dwójce widoczne polskie hełmy wz. 1931.


Do kolumny dołącza podoficer w charakterystycznej okrągłej czapce (wprowadzanej w KOP od 1937r.) z granatowym otokiem, na piersiach typowa lornetka stosowana w wojsku polskim wzorowana na lornetkach rosyjskich Zeiss 6x30


Dwie sylwetki żołnierzy piechoty polskiej z 1939r. widziane od tyłu. U żołnierza z lewej można zaobserwować sposób mocowania chlebaka wz.33 na pasie głównym (za pomocą trzech haków), na prawo od chlebaka maska przeciwgazowa wz.32 w brezentowej torbie. Żołnierz z prawej wyposażony w maskę przeciwgazową starszego typu wz.24 R.S.C. w metalowej puszce oraz inny wzór chlebaka, wz.25 (widoczny pod puszką maski pgaz.). Umundurowanie obu postaci wzór 1936, spodnie długie z owijkami w dolnej części, na głowach hełmy wz.31.       


Grupa żołnierzy niemieckich w umundurowaniu i z wyposażeniem z pierwszego okresu II wojny światowej


Żołnierze niemieccy z różnych okresów II wojny światowej. Na ich przykładzie można zobaczyć rożne wzory stosowanego umundurowania i wyposażenia. Oficer i żołnierze z prawej w umundurowaniu z pierwszego okresu wojny, żołnierze na głowach mają furażerki M-34, na pasach zaś przewieszone hełmy M-35, oficer w charakterystycznej czapce, u lewego boku kabura do pistoletu Luger p08 Parabellum wykonana z barwionej na czarno skóry na pasie głównym tego samego koloru,  z prawej strony widoczny fragment mapnika z brązowej skóry, na szyi lornetka Dienstglass 6x30,  jest z ciemnobrązowej, wytłaczanej skóry. Kołnierze kurtek tej grupy żołnierzy w charakterystycznym ciemnozielonym kolorze.

U żołnierza stojącego, jako pierwszy z lewej zwraca uwagę czapka polowa Wehrmachtu M43 Feldmutze, oraz sposób noszenia oporządzenia: na pasie głównym podtrzymywanym przez skórzane szelki założone dwie potrójne, parciane ładownice na zapasowe magazynki do pistoletu maszynowego, u prawego boku widoczna manierka w filcowym pokrowcu z emaliowanym na czarno kubkiem.  

Żołnierz stojący jako drugi z prawej w umundurowaniu maskującym, jednego z wielu stosowanych w latach II wojny światowej wzorów, na pasie głównym, z prawej strony sylwetki, założona potrójna ładownica do pistoletu maszynowego, z lewej zaś kabura
do pistoletu Luger p08 Parabellum  w kolorze ciemnobrązowym.


Sylwetka żołnierza niemieckiego w umundurowaniu polowym M43 (Model 1943), na lewej kieszeni widoczna Szturmowa Odznaka Piechoty. Odznaka mogła być nadana oficerom i żołnierzom, którzy uczestniczyli w co najmniej trzech atakach bojowych, na pierwszej linii frontu, z bronią w ręku. Ataki musiały mieć miejsce w różnych dniach.




Rekonstrukcja obozu oraz umundurowania 14 Pułku Strzelców Syberyjskich walczących w 1915 roku pod Przasnyszem. Charakterystycznym elementem umundurowania są wysokie, czapki, a raczej czapy zwane papachami, w armii rosyjskiej przed pierwszą wojną światową wykonywano je z baraniej wełny.



Polski słup graniczny i strzegąca go placówka


Na fotografii widoczne typy wyposażenia i uzbrojenia wojska polskiego używane w  kampanii wrześniowej. Na pierwszym planie hełmy kawaleryjskie wz.15 Adrian, za nimi karabin przeciwpancerny wz.35 UR, czapka okrągła w barwach KOP (opisywana na innej fotografii), za nią karabinek wz.98a Mauser.  W lewym dolnym rogu fotografii widać fragment lufy granatnika wz.38 kal. 46mm.



Gdzieś na froncie wschodnim


Płachta namiotowa M31 / Zeltbahn M31, jej geometryczny wzór został opracowany na początku lat 30 i został po raz pierwszy użyty pod koniec roku 1931r. Była ona standardowo wydawana żołnierzom wraz z trzyczęściowym zestawem masztów, dwoma śledziami namiotowymi i sznurem namiotowym. Z czterech elementów Zelty można było zbudować, widoczny na fotografii, prosty namiot dla czterech żołnierzy.


Panzerschreck RPzB 54 - niemiecki rakietowy granatnik przeciwpancerny kal. 88mm



Obozowisko żołnierzy Polskich Sił Zbrojnych (PSZ) na Zachodzie oraz przedstawiciele formacji je tworzących. Obaj żołnierze w mundurach wzoru brytyjskiego nazywanych Battle Dress. Oficer na pierwszym planie w berecie koloru czarnego, tradycyjnie noszonego przez wojska pancerne (zwykle był on tłoczony z filcu) i z parcianym oporządzeniem wzmacnianym okuciami z blachy mosiężnej. Żołnierz z tyłu w berecie ogólnowojskowym szytym z sukna w kolorze khaki.


Punkt sanitarny
 



Obóz Templariuszy i jego mieszkańcy


Przedstawiciele XVII – wiecznej piechoty polskiej


Wnosząc z języka napisów na drogowskazie mamy do czynienia z „polskim obozem” w Iraku.



Stanowisko amerykańskiego karabinu maszynowego, gdzieś w Iraku lub Afganistanie oraz przedstawiciel amerykańskich sił zbrojnych, prawdopodobnie z 3 batalionu 5 pułku Marines „Dark Horse” (moje przypuszczenie wynika z faktu, że w czasie trwania pikniku rekonstruowano tę formację). To co rzuca się w oczy to bogate wyposażenie żołnierza.  


Repliki samochodów pancernych biorących udział w kampanii wrześniowej 1939r.Oba pojazdy w regulaminowym malowaniu z tego okresu. Na pierwszym planie polski samochód pancerny wz.34, za nim samochód niemiecki Adler Kfz 13


Te same pojazdy widziane od tyłu, zwraca uwagę sposób przewożenia sprzętu saperskiego (pojazd z prawej) i koła zapasowego (pojazd z lewej).


Replika niemieckiego samochodu pancernego Adler Kfz 13. Był to samochód używany w początkowym okresie II wojny światowej. Produkowanych w Niemczech w latach 1932–1934, na podwoziu samochodu osobowego Adler. Samochody nie posiadały górnego pancerza, ani wieżyczki, grubość pancerza wynosiła do 8 mm. Napędzane były silnikiem benzynowym Adler o pojemności 2900 cm? i mocy 60 KM (44 kW), co dawało im maksymalną prędkość na drodze do 70 km/h. Ich zasięg wynosił około 300 km. Samochód Kfz.13 uzbrojony był w karabin maszynowy MG 13 lub MG 34 kal. 7,92 mm. Załogę stanowiło 2 ludzi.


GAZ-67 (potocznie nazywany "gazik", w Polsce także "Czapajew") – radziecki samochód terenowy z okresu II wojny światowej i lat powojennych używany także przez Wojsko Polskie, tu w widoku od przodu.


Ten sam typ pojazdu widziany z lewej strony, zwraca uwagę biały orzeł, tzw. kościuszkowski namalowany na drzwiach pojazdu oraz zamontowany brezentowy dach i opończa osłaniająca nadwozie.


Inny egzemplarz Gaza 67, bez opończy osłaniającej boki nadwozia, brak także drzwi.
 

M72 – radziecki ciężki motocykl wojskowy



Dwa ujęcia opancerzonego transportera rozpoznawczego (klasyfikowanego czasami jako opancerzony samochód rozpoznawczy lub bojowy wóz rozpoznawczy) BRDM-2. Pojazd w malowaniu ochronnym aktualnie stosowanym w Wojsku Polskim, choć stanowiący, jak widać po firmowym logo własność prywatną  


BAT-M – spycharka gąsienicowa na podwoziu czołgu T- 55 wyposażona także w pełnoobrotowy żuraw



Piknik militarny był okazją do zrobienia pamiątkowych fotografii, z czego korzystali zarówno młodsi jak i starsi uczestnicy
 
 
 
 

Wojciech Brański


Zmieniony: Poniedziałek, 15 Kwiecień 2013 23:18