Menu główne
- - - - - - - - - - - - - - - -
Historia i WoS
- - - - - - - - - - - - - - - -
Przebsiębiorczość
- - - - - - - - - - - - - - - -
Żywienie
- - - - - - - - - - - - - - - -
English Website
Fascynacje
- - - - - - - - - - - - - - - -
Ścieżki kariery zawodowej absolwentów
- - - - - - - - - - - - - - - -
Gastronomik wczoraj i dziś
Konkurs Gastronomiczny
Wyszukiwarka
Lapidarium Cmentarza Ewangelicko-Augsburskiego Drukuj Email
Niedziela, 04 Listopad 2012 21:48

2 listopada – Dzień Zaduszny. Wspominamy naszych zmarłych, odwiedzamy cmentarze, dajemy na wypominki. Pamięć i szacunek dla zmarłych to bardzo ważna cecha naszej kultury, naszej tradycji, naszej tożsamości narodowej, naszego człowieczeństwa.

W Białymstoku u zbiegu ulic Wasilkowskiej i 27 Lipca znajduje się miejsce niezwykłe, próbujące ocalić pamięć o ewangelickiej społeczności zamieszkującej nasze miasto. Ludzi już nie ma – pozostały groby. Aby ocalić o nich pamięć na terenie części cmentarza ewangelicko-augsburskiego założonego w połowie XIX wieku urządzono Lapidarium Cmentarza Ewangelicko-Augsburskiego czyli pozostałości po dawnym cmentarzu - fragmenty kamieni nagrobnych, krzyży, ogrodzenia, pomników. Jest to ważne miejsce pamięci o historii naszego miasta, o ludziach w nich mieszkających, a także miejsce zadumy nad losem i kondycją człowieka.

Zapraszam na krótki spacer po tym miejscu, za pośrednictwem fotografii autorstwa Roberta Suszko - ucznia klasy IV TE. Fotografie wykonane wiosną 2012r.

Wojciech Brański


 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Zmieniony: Niedziela, 04 Listopad 2012 22:05