Menu główne
- - - - - - - - - - - - - - - -
Historia i WoS
- - - - - - - - - - - - - - - -
Przebsiębiorczość
- - - - - - - - - - - - - - - -
Żywienie
- - - - - - - - - - - - - - - -
English Website
Fascynacje
- - - - - - - - - - - - - - - -
Ścieżki kariery zawodowej absolwentów
- - - - - - - - - - - - - - - -
Gastronomik wczoraj i dziś
Konkurs Gastronomiczny
Wyszukiwarka
Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej 2013 Drukuj Email
Poniedziałek, 15 Kwiecień 2013 22:49

Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej 2013

9 kwietnia 2013 roku spotkaliśmy się w świetlicy szkolnej aby uczcić kolejną rocznicę zbrodni katyńskiej.

Terminem tym określa się zamordowanie blisko 22 tysięcy obywateli polskich na mocy decyzji najwyższych władz Związku Radzieckiego. Wśród zgładzonych byli oficerowie wojska polskiego, żołnierze Korpusu Ochrony Pogranicza, funkcjonariusze Policji Państwowej, Straży Granicznej,  Służby Więziennej w liczbie ok. 15 000 umieszczeni w obozach w Kozielsku, Ostaszkowie, Starobielsku. Oprócz nich śmierć poniosło ok. 7000 osób cywilnych, ale także wojskowych policjantów osadzonych w więzieniach na terenach okupowanych przez ZSRR polskich kresów wschodnich. Zbrodni dokonano w kwietniu i maju 1940 roku. W tym roku mija 73 rocznica jej dokonania i 70 rocznica ogłoszenia światu odkrycia masowych grobów oficerów polskich w Katyniu.

Spotkanie otworzyli organizatorzy: opiekun świetlicy szkolnej Jolanta Baranowska oraz nauczyciel historii Wojciech Brański.


W pierwszej części przedstawiono zarys historii zbrodni katyńskiej, okoliczności jej odkrycia przez Niemców oraz pierwszych badań z udziałem Komisji Międzynarodowej i Komisji Polskiego Czerwonego Krzyża pod niemieckim nadzorem. Wykład ilustrowany był prezentacją multimedialną przygotowaną przez Wojciecha Brańskiego. Główne tezy tego wykładu oraz podstawowe informacje na temat zbrodni można przeczytać w artykule „Zbrodnia katyńska”.
 
 


W części drugiej spotkania młodzież klas I TB, I TE, III TE oraz IV TC przedstawiła program literacko-muzyczny poświęcony tytułowym wydarzeniom. Młodzież przygotowała Jolanta Baranowska. Program oparty był się na pamiętnikach oficerów zamordowanych w Katyniu oraz okolicznościowych utworach poetyckich i muzycznych. On również ilustrowany był prezentacją.

 Na zakończenie zapraszamy do zapoznania się ze slajdami prezentacji przygotowanej przez uczennicę klasy I TF Monikę Radłowską poruszającej tematykę Zbrodni Katyńskiej.

 
 
 
Jolanta Baranowska,
Wojciech Brański,
foto. Grzegorz Rudawski,  kl. IV TC

 

Zmieniony: Poniedziałek, 15 Kwiecień 2013 23:08