Menu główne
- - - - - - - - - - - - - - - -
Historia i WoS
- - - - - - - - - - - - - - - -
Przebsiębiorczość
- - - - - - - - - - - - - - - -
Żywienie
- - - - - - - - - - - - - - - -
English Website
Fascynacje
- - - - - - - - - - - - - - - -
Ścieżki kariery zawodowej absolwentów
- - - - - - - - - - - - - - - -
Gastronomik wczoraj i dziś
Konkurs Gastronomiczny
Wyszukiwarka
74 rocznica wybuchu II wojny światowej i agresji ZSRR na Polskę - uroczystość szkolna Drukuj Email
Środa, 02 Październik 2013 05:43

74 rocznica

wybuchu II wojny światowej

i agresji ZSRR na Polskę

Uroczystość szkolna

W piątek 20 września 2013 roku w świetlicy szkolnej uczciliśmy kolejną, 74 rocznicę wybuchu  II wojny światowej oraz agresji Związku Radzieckiego na Polskę.

Na program artystyczny złożyły się m. in. utwory poetyckie Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, Antoniego Słonimskiego i Zbigniewa Herberta, kilka piosenek związanych z tematyką wojenną a całość była ilustrowana archiwalnymi nagraniami dźwiękowymi z września 1939r. oraz fragmentami filmów dokumentalnych związanych z wojną  obronną Polski.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Na zakończenie spotkania Michał Frejtag z klasy II TE i Paweł Szczebiot z klasy II TF wykonali protest-song przeciw wojnie z repertuaru Metallici a Dawid Gałażewicz z klasy II TE zaśpiewał autorski utwór w konwencji hip-hopowej.
 
 


Spotkanie spotkało się z żywym zainteresowaniem uczestniczącej w nim młodzieży, o czym mogą świadczyć jej reakcje w trakcie jego trwania a także opinie wyrażone po jego zakończeniu.
 

 
Oprócz wyżej wymienionych, uroczystość przygotowali  i wzięli w niej udział następujący uczniowie: Jowita Nikołajuk i Marta Soroka z kl. II TA, Roksana Puzan z kl. II TB, Paulina Radłowska  i Magdalena Citowicz z kl. III TA, Katarzyna Hanczaruk i Justyna Plasun z kl. III TD, Paulina Tołcz z kl. III TE, Piotr Hyży i Mateusz Korzeniewski z kl. IV TE oraz Krzysztof Kowalczuk z kl. IV TF. O stronę techniczną przedsięwzięcia zadbali Mateusz Boruc  i Maciej Pleskiewicz z kl. III TD.
 
Jak wspomniano wyżej w programie wykorzystano archiwalne nagrania z 1939 roku. Sądzimy, że warto je w tym miejscu przytoczyć.
 

 
Komunikat o rozpoczęciu wojny

 
 
Warszawa we wrześniu 1939r.
 
 

 
 
Przemówienie radiowe prezydenta Warszawy
Stefana Starzyńskiego z 23 września 1939r.

 
 
Prezentowane wyżej nagranie jest rekonstrukcją oryginalnego przemówienia Stefana Starzyńskiego pochodzącą  z filmu „Gdziekolwiek jesteś Panie Prezydencie” (reż. Andrzej Trzos-Rastawiecki, premiera 1978r., w rolę prezydenta Starzyńskiego wcielił się Tadeusz Łomnicki.
 

 
Komunikat o wkroczeniu Niemców do Warszawy z dnia 28 września 1939r.

 
Na zakończenie jeszcze trzy filmy z zasobów internetowych: przybliżający w dużym skrócie najważniejsze epizody obrony Polski we wrześniu 1939r., postać bohaterskiego prezydenta Warszawy Stefana Starzyńskiego oraz wiersz Zbigniewa Herberta „17. IX” z muzyką i w wykonaniu Przemysława Gintrowskiego wykorzystany w naszym programie.
 

 

 
Jolanta Baranowska
Wojciech Brański


Zmieniony: Poniedziałek, 11 Listopad 2013 13:04