Menu główne
- - - - - - - - - - - - - - - -
Historia i WoS
- - - - - - - - - - - - - - - -
Przebsiębiorczość
- - - - - - - - - - - - - - - -
Żywienie
- - - - - - - - - - - - - - - -
English Website
Fascynacje
- - - - - - - - - - - - - - - -
Ścieżki kariery zawodowej absolwentów
- - - - - - - - - - - - - - - -
Gastronomik wczoraj i dziś
Konkurs Gastronomiczny
Wyszukiwarka
95 Rocznica Wyzwolenia Białegostoku Drukuj Email
Niedziela, 23 Luty 2014 19:54

Uroczystości Miejskie

19 lutego 1919 roku do Białegostoku wkroczyły oddziały Wojska Polskiego, dając mieszkańcom miasta upragnioną niepodległość. W tym dniu ostatnie transporty wycofujących się ze wschodu Niemców opuściły Białystok. Tak długi ich pobyt w naszym mieście związany był z koniecznością ewakuowania ogromnej armii niemieckiej z terenów Ukrainy, gdzie zastał je koniec I wojny światowej.

Przez Białystok wiodła linia kolejowa o strategicznym znaczeniu dla tej operacji. Ich miejsce zajęli żołnierze polscy z 4 pułku ułanów oraz strzelcy 1 i 28 pułku piechoty wzmocnieni baterią artylerii. Całością wojsk dowodził płk Stanisław Rawicz-Dziewulski.

19 lutego 2014 roku, w 95 rocznicę tych wydarzeń, na Cmentarzu Wojskowym w Zwierzyńcu odbyły się główne, miejskie uroczystości je upamiętniające. Obchody uświetniła kompania honorowa wystawiona przez 18. Białostocki Pułk Rozpoznawczy, Miejska Orkiestra Dęta pod dyrekcją Franciszka Mocarskiego. Były też poczty sztandarowe, w tym poczet Zespołu Szkół Gastronomicznych, kombatanci, harcerze, przedstawiciele służb mundurowych i władz.

Uroczystości rozpoczęły się o godzinie 12.00 odśpiewaniem hymnu narodowego, po czym głos zabrał reprezentujący władze miejskie wiceprezydent Białegostoku Adam Poliński. Po jego wystąpieniu kapelani wyznań katolickiego, prawosławnego i protestanckiego odmówili modlitwy za poległych za ojczyznę. Kolejnym punktem programu było odczytanie apelu poległych zakończonego salwą honorową. Końcowym akcentem uroczystości było złożenie wieńców i wiązanek kwiatów u stóp pomnika znajdującego się w centralnej części cmentarza. Po ich złożeniu trębacz odegrał sygnał „Śpij kolego”. Zgodnie z Ceremoniałem Wojskowym Sił Zbrojnych RP sygnał ten jest wykonywany na zakończenie ceremonii składania wieńców i wiązanek kwiatów w miejscach związanych z czynem zbrojnym żołnierza polskiego. Na zakończenie uroczystości miejskich orkiestra wykonała kilku minutową wiązankę pieśni wojskowych i „wyprowadziła” kompanię honorową oraz poczty sztandarowe. Uczestnicy spotkania otrzymali okolicznościowe „Biuletyny Niepodległościowe”.

Zapraszam na fotograficzną relację z obchodów 95 Rocznicy Wyzwolenia Białegostoku  z zachowaniem chronologicznej sekwencji wydarzeń. Na ostatnich fotografiach widoczny poczet sztandarowy Zespołu Szkół Gastronomicznych.

Wojciech Brański

 

 
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
Zmieniony: Niedziela, 23 Luty 2014 20:03