1 Marca Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych
W związku z przypadającym 1 marca Narodowym Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych, Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Białymstoku we współpracy ze Stowarzyszeniem Rodzina Żołnierzy Wyklętych, Okręgiem Białystok Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, Muzeum Wojska w Białymstoku oraz Podlaskim Kuratorem Oświaty, zorganizował 28 lutego 2014 roku oficjalne obchody tego święta. Oprawę wojskową zapewniła kompania honorowa wystawiona przez 18 Pułk Rozpoznawczy. Była to jedna z kilku uroczystości upamiętniających to święto w Białymstoku.
Uroczystości rozpoczęły się o godzinie 12.00 na Rynku Kościuszki przed kinem „Ton”. Miejsce uroczystości nie było przypadkowe. W tym budynku sądzono i skazywano na śmierć żołnierzy podziemia niepodległościowego po II wojnie światowej, czego świadectwem są dwie tablice pamiątkowe umieszone na frontowej fasadzie kina. Zapoczątkowało je odśpiewanie hymnu państwowego, w trakcie którego poczet flagowy wciągnął na maszt biało-czerwoną flagę. Hymn zaintonował chór XI Liceum Ogólnokształcącego im. Rotmistrza Witolda Pileckiego w Białymstoku. Następnie głos zabrała pani Barbara Bojaryn-Kazberuk dyrektor białostockiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej przypominając życie i walkę żołnierzy wyklętych, jak nazywano tych, którzy z bronią w ręku próbowali przeciwstawić się zaprowadzeniu w Polsce systemu komunistycznego wzorowanego na ustroju Związku Radzieckiego. Kompania reprezentacyjna 18 Białostockiego Pułku Rozpoznawczego wraz z pocztem sztandarowym, na prawo od niego poczet flagowy Chór XI Liceum Ogólnokształcącego im. Rotmistrza Witolda Pileckiego
Sekwencja zdjęć ukazująca kolejne etapy wciągania flagi polskiej na maszt górujący nad Rynkiem Kościuszki
Przemawia dyrektor białostockiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej Barbara Bojaryn-Kazberuk
Po okolicznościowym przemówieniu i modlitwie za zmarłych został odczytany apel poległych zakończony salwą honorową. Po nim nastąpiła ceremonia złożenia wieńców i kwiatów pod tablicą upamiętniającą podpułkownika Aleksandra Rybnika ps. „Dziki”, „Jerzy” - jednego z żołnierzy wyklętych, sądzonego i skazanego na karę śmierci w budynku kina „Ton”.
Modlitwa za zmarłych i zamordowanych żołnierzy wyklętych
Apel poległych i salwa honorowa
Wieńce i kwiaty składają: przedstawiciele Instytutu Pamięci Narodowej z panią Barbarą Bojaryn-Kazberuk na czele, przedstawiciel wojewody w towarzystwie oficerów Wojska Polskiego, przedstawiciel władz Białegostoku, wicekurator oświaty Wiesława Ćwiklińska, organizacje harcerskie.
Po złożeniu kwiatów zebrani udali się pod pomnik Armii Krajowej usytuowany na ulicy Kilińskiego. Tu również złożono wiązanki kwiatów. Poprzedziło je krótkie wystąpienie przedstawiciela Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej.
Ostatnim punktem programu była projekcja filmu dokumentalnego poświęconego podziemiu niepodległościowemu po II wojnie światowej na grodzieńszczyźnie, ze szczególnym uwzględnieniem postaci Mieczysława Niedzińskiego, ps. „Men”, „Ren”, „Niemen”, „Morski”. Uczestnikami uroczystości były także poczty sztandarowe białostockich szkół, wśród których nie mogło zabraknąć pocztu sztandarowego Zespołu Szkół Gastronomicznych. Formą upamiętnienia Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w naszej szkole jest mini wystawa poświęcona temu tematowi, która będzie dostępna w świetlicy szkolnej w dniach 3-17 marca 2014r. Wojciech Brański
|