Menu główne
- - - - - - - - - - - - - - - -
Historia i WoS
- - - - - - - - - - - - - - - -
Przebsiębiorczość
- - - - - - - - - - - - - - - -
Żywienie
- - - - - - - - - - - - - - - -
English Website
Fascynacje
- - - - - - - - - - - - - - - -
Ścieżki kariery zawodowej absolwentów
- - - - - - - - - - - - - - - -
Gastronomik wczoraj i dziś
Konkurs Gastronomiczny
Wyszukiwarka
Pielgrzymka na Grabarkę Drukuj Email
Czwartek, 13 Listopad 2014 23:27

30 września 2014 roku grupa uczniów naszej szkoły z klas 4 TA, 4TD, 4 TE i 3 TD razem z p. Anną Choruży udała się na pielgrzymkę na św. Górę Grabarkę oraz do monasterów i cerkwi  w Sakach, Zaleszanach i Zwierkach.

Na każdym z nas przynajmniej jedno z tych miejsc wywarło ogromne wrażenie. Wspólnie modliliśmy się by zdać egzaminy końcowe. Poznawaliśmy obyczaje panujące w monasterach. Przyglądaliśmy się z bliska jak wygląda życie mnichów oraz mniszek.

Krótki opis oraz fotografie odwiedzanych miejsc pomogą nam jeszcze raz przeżyć ten, dany nam, czas a czytelników tej relacji, mam nadzieję, zachęcą do wyruszenia przetartym przez nas szlakiem.

Grabarka

Pierwszym miejscem, do którego udaliśmy się był Żeński Klasztoru św. św. Marty i Marii na Grabarce. W tamtejszej cerkwi p.w. Przemienienia Pańskiego uczestniczyliśmy w krótkim nabożeństwie dziękczynnym. Spotkała się z nami także jedna z sióstr monasteru, która przybliżyła historię tego świętego miejsca oraz opowiedziała o codziennym życiu mniszym. Był też czas, aby napić się wody z cudownego źródełka, które tryska u podnóża świętej Góry.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 Osoby zainteresowane historią i dniem dzisiejszym św. Góry Grabarki odsyłam do strony internetowej dedykowanej temu miejscu.


 

Saki

Drugim punktem na naszym pielgrzymim szlaku był monaster w Sakach, gdzie zwiedziliśmy zabytkową drewnianą cerkiew św. Dymitra Sołuńskiego z XVIII wieku, o historii której opowiedział nam jedne z mnichów. W gościnnych progach monasteru zjedliśmy także pyszny obiad.

 

 

 

 

Również monaster w Sakach ma swoją oficjalną stronę internetową, do odwiedzenia której zapraszam.

http://saki.pl

 

Zaleszany

Kolejnym etapem naszej pielgrzymki był monaster św. Katarzyny w Zaleszanach. Dom Zakonny został erygowany decyzją metropolity Sawy 24 sierpnia 2007 roku. Monaster zajmuje zaadaptowany dom mieszkalny, do którego dobudowane zostało poddasze oraz kopuła z krzyżem. We wnętrzu urządzona zaś została kaplica domowa. Obok monasteru wybudowano niewielką drewnianą cerkiew. Przełożona Domu Zakonnego św. Katarzyny mniszka Elżbieta przywitała nas ciastkami oraz kawą i herbatą. Tam też otrzymaliśmy niemałą porcję pokarmu duchowego. Była to m.in. podarowana każdemu z nas, książka, autorstwa greckiego metropolity bp. Nikolaosa Chatzinikolaou pt. „Tam gdzie nie widać Boga”.

 Monaster nie ma co prawda swojej strony internetowej, ale garść podstawowych informacji oraz nieco fotografii można znaleźć na facebooku  „Cerkiew.pl”.

link

Zwierki

Pielgrzymkę zakończyliśmy odwiedzinami w żeńskim monasterze Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Zwierkach, gdzie modliliśmy się w tamtejszej cerkwi p.w. św. Męczennika Gabriela. W tym miejscu można dodać, że zgodnie z tradycją, kobiety i dziewczęta będące gościem monasteru powinny mieć nakryte głowy. Oczywiście, zastosowałyśmy się do niej, co można zobaczyć na dołączonych zdjęciach.

Czytelników chcących się więcej dowiedzieć o historii i dniu dzisiejszym monasteru w Zwierkach zapraszam do zapoznania się z prezentacją naszej młodszej koleżanki, obecnie uczennicy klasy III TE Małgorzaty Wróblewskiej.

link

Nasza pielgrzymka była okazją do poznawania historii cerkwi i monasterów Podlasia. W każdym z tych miejsc zostaliśmy przywitani bardzo życzliwie.

Sądzę, że każdy z nas miał po tej pielgrzymce jakieś przemyślenia i każdemu na długo zostanie ona w pamięci. Myślę również, że część z nas w przyszłości ponownie odwiedzi te miejsca.


Katarzyna Hanczaruk, kl. IV D
współpraca Wojciech Brański
foto: p. Anna Choruży
Katarzyna Hanczaruk
Zmieniony: Czwartek, 13 Listopad 2014 23:47