Menu główne
- - - - - - - - - - - - - - - -
Historia i WoS
- - - - - - - - - - - - - - - -
Przebsiębiorczość
- - - - - - - - - - - - - - - -
Żywienie
- - - - - - - - - - - - - - - -
English Website
Fascynacje
- - - - - - - - - - - - - - - -
Ścieżki kariery zawodowej absolwentów
- - - - - - - - - - - - - - - -
Gastronomik wczoraj i dziś
Konkurs Gastronomiczny
Wyszukiwarka
"Tradycje powstań narodowowyzwoleńczych na Podlasiu 1794 - 1945"- finał Olimpiady Historycznej Drukuj Email
Niedziela, 21 Grudzień 2014 23:42

5 grudnia 2014 roku w Instytucie Historii i Nauk Politycznych Wydziału Historyczno–Socjologicznego Uniwersytetu w Białymstoku miał miejsce finał Olimpiady Historycznej "Tradycje powstań narodowowyzwoleńczych na Podlasiu 1794 - 1945”.

Organizatorem głównym Olimpiady była Pracownia Badań, Analiz i Strategii Rozwoju Edukacji przy Centrum Kształcenia Ustawicznego w Białymstoku, zaś współorganizatorem wspomniany wyżej Instytut Uniwersytetu w Białymstoku.

Celem Olimpiady jest upowszechnienie wiedzy o przyczynach, okolicznościach, przebiegu i znaczeniu powstań narodowowyzwoleńczych na Podlasiu (od powstania kościuszkowskiego po akcję „Burza”) oraz upamiętnienie tych zrywów niepodległościowych w świadomości młodego pokolenia mieszkańców naszego regionu.

W Olimpiadzie, wzięło udział 10 uczniów Zespołu Szkół Gastronomicznych.  Reprezentowali oni naszą szkołę w I i II etapie, który odbył się na terenie szkoły. Dwa pierwsze etapy miały formę testów rozwiązywanych on-line w pracowni informatycznej. W tym miejscu składam serdeczne podziękowania p. Arkadiuszowi Noskowiczowi za pomoc techniczną w przeprowadzeniu eliminacji.

Do finału Olimpiady awansowało dwoje uczniów naszej szkoły: Monika Radłowska z kl. III TF (nauczyciel historii - Wojciech Brański) oraz Cezary Kiszkiel, uczeń  kl. II TF (nauczyciel historii – Zbigniew Opic).

Finał Olimpiady skład się z dwóch części. W pierwszej uczestnicy rozwiązywali test wiedzy. W części drugiej 10 najlepszych uczniów odpowiadało ustnie, przy udziale publiczności, na uprzednio wylosowane pytanie.

Do drugiej części finału Olimpiady awansował Cezary Kiszkiel, który ostatecznie zajął w nim III miejsce.

Organizatorzy zadbali także o „dodatkowe atrakcje”  edukacyjne. Były nimi wykład profesora Daniela Boćkowskiego „Podziemie antykomunistyczne wobec sowieckiej okupacji Białostocczyzny (1944-1945)” oraz prezentacja grupy rekonstrukcyjnej Ulvborg Hird.

Wojciech Brański

Poniżej można zobaczyć fotografie obrazujące kolejne etapy finału: