Menu główne
- - - - - - - - - - - - - - - -
Historia i WoS
- - - - - - - - - - - - - - - -
Przebsiębiorczość
- - - - - - - - - - - - - - - -
Żywienie
- - - - - - - - - - - - - - - -
English Website
Fascynacje
- - - - - - - - - - - - - - - -
Ścieżki kariery zawodowej absolwentów
- - - - - - - - - - - - - - - -
Gastronomik wczoraj i dziś
Konkurs Gastronomiczny
Wyszukiwarka
Templariusze - rycerze świątyni Drukuj Email
Wtorek, 08 Grudzień 2015 07:14


27 listopada 1095 roku, dokładnie 920 lat temu na Synodzie w Clermont papież Urban II ogłosił oficjalnie rozpoczęcie pierwszej wyprawy krzyżowej, której celem było odbicie Jerozolimy będącej w rękach Turków Seldżuckich. Idea zwołania wyprawy krzyżowej narodziła się, nieco wcześniej, podczas soboru w Piacenzy, podczas którego Urban II przyjął poselstwo cesarza bizantyjskiego Aleksego I Komnena, proszącego wszystkich chrześcijan  pomoc w walce z niewiernymi.

Krucjaty, czyli wyprawy krzyżowe, budziły przez wieki wiele kontrowersji, wiele sprzecznych opinii. Jednakże ich apologeci jak i przeciwnicy podkreślali ich ogromne znaczenie i wpływ na historię Europy oraz terenów, którymi były one objęte. Jednym z aspektów wypraw krzyżowych było powstanie nowego typu zakonów – zakonów rycerskich. Ich członkowie obok trzech podstawowych ślubów zakonnych: czystości, ubóstwa oraz posłuszeństwa składali czwarty ślub – walki za wiarę. Najbardziej znanym zakonem był    Zakon Ubogich Rycerzy Chrystusa i Świątyni Salomona zwany potocznie i w skrócie Templariuszami. O historii  tego zakonu opowiada właśnie prezentacja Moniki Radłowskiej, uczennicy klasy IV TF.  
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Z historią Templariuszy, a właściwie z upadkiem zakonu związane jest przesąd o pechowym dniu: piątku trzynastego oraz domniemanie, że mogli oni w służbie infanta (potomka królewskiego, nie przeznaczonego do objęcia tronu) Portugalii Henryka Żeglarza dopłynąć do Ameryki.  O tych wydarzeniach opowiadają dwa interesujące filmiki popularnonaukowe
z cyklu „Co za historia”
 
 
 

 

Tematyka Zakonu Templariuszy była już, kilka lat temu poruszana na łamach strony internetowej szkoły. Artykuł o tej tematyce można zobaczyć klikając na link poniżej.
 

Wojciech Brański




Zmieniony: Wtorek, 08 Grudzień 2015 07:26