Menu główne
- - - - - - - - - - - - - - - -
Historia i WoS
- - - - - - - - - - - - - - - -
Przebsiębiorczość
- - - - - - - - - - - - - - - -
Żywienie
- - - - - - - - - - - - - - - -
English Website
Fascynacje
- - - - - - - - - - - - - - - -
Ścieżki kariery zawodowej absolwentów
- - - - - - - - - - - - - - - -
Gastronomik wczoraj i dziś
Konkurs Gastronomiczny
Wyszukiwarka
Drewniany Kościół w Giełczynie Drukuj Email
Czwartek, 05 Czerwiec 2008 00:11
Image


Najstarszym funkcjonującym do czasów współczesnych kościołem na terenie obecnej gminy Trzcianne jest drewniana świątynia w Giełczynie p.w. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny.

Pierwszy kościół w Giełczynie należący wówczas do parafii w Wiźnie zbudował w 1777 roku Krzysztof Opacki, kasztelan wiski.

W 1777 r. Chryzanty Opacki, kasztelan wiski wybudował w Giełczynie drewniany kościół pod wezwaniem Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny. Najpewniej był to akt pokuty za bójkę, do której doszło  w 1776 roku w kościele farnym wiskim  ze Stanisławem Rembielińskim.

Image 

W 1807 roku kościół w Giełczynie staje się filią Trzciannego, natomiast w połowie XIX wieku zostaje utworzona samodzielna parafia. Elewacja Frontowa - Na pierwszym planie znajduje się kamienny krzyż. W późniejszej wizytacji kościoła trzciańskiego czytamy, od 1807 roku, tak  jak od czasu panowania Imperium Rosyjskiego obwodu białostockiego kościół giełczyński sytuowany w Kluczu Zakątkowskim, należący do JWW hrabiów Potockich, z sześcioma wsiami, niegdyś urządzony i zaopatrywany przez XX. Bernardynów tykocińskich, na mocy JW. metropolity (mohylewskiego) Siestrzeńcewicza rezolucji został wcielonym i przypisanym jako kościół filialny, do kościoła parafialnego trzciańskiego.

W 1876 roku kościół został gruntownie odnowiony. Drewniany kościół w Giełczynie nieorientowany, zwrócony jest prezbiterium na północ. Zbudowany na planie prostokąta, salowy, zamknięty trójbocznie; od południa z ryzalitem, w którym przedsionek, a nad nim chór muzyczny. Po obu stronach kościoła znajdują się dwie przybudówki. Świątynia nakryta jest dachem dwuspadowym, jednokalenicowym pokrytym ocynkowaną blachą. W kalenicy nad ryzalitem znajduje się sygnaturka kryta hełmem ostrosłupowym. Fasada kościoła w części środkowej zwieńczona trójkątnym deskowanym szczytem. W ryzalicie w przyziemiu prostokątny portal z dwuskrzydłowymi drzwiami ozdobnie deskowanymi. Powyżej portalu na osi półkolisty otwór okienny.

Ignacy Tłoczek zaliczył kościół giełczyński do "wybitnie oryginalnej grupy północno - wschodniego Mazowsza".

autor - Justyna Kosacka - III TE
redakcja - Wojciech Brański
Zmieniony: Poniedziałek, 27 Kwiecień 2009 18:22