Menu główne
- - - - - - - - - - - - - - - -
Historia i WoS
- - - - - - - - - - - - - - - -
Przebsiębiorczość
- - - - - - - - - - - - - - - -
Żywienie
- - - - - - - - - - - - - - - -
English Website
Fascynacje
- - - - - - - - - - - - - - - -
Ścieżki kariery zawodowej absolwentów
- - - - - - - - - - - - - - - -
Gastronomik wczoraj i dziś
Konkurs Gastronomiczny
Wyszukiwarka
Józef Piłsudski - zarys biografii Drukuj Email
Piątek, 02 Styczeń 2009 20:25
Image

Wizerunek Józefa Piłsudskiego na monecie okolicznościowej
o nominale 50000 zł (wybitej w 1988r.)

Pierwszy Marszałek Polski urodził się w 1867 r. w Zułowie pod Wilnem, w rodzinie pielęgnującej tradycje patriotyczne. Józef Piłsudski wychowywał się wraz z pięcioma braćmi i czterema siostrami do siódmego roku życia na wsi, później przenosi się z rodziną do Wilna. Tam kończy rosyjskie gimnazjum i zapisuje się na studia medyczne w Charkowie.
Image
 
Józef  Piłsudski w młodszych klasach gimnazjum
 
Wkrótce zostaje wydalony z uniwersytetu za udział w rozruchach studenckich.  Po powrocie do Wilna zostaje wmieszany w przygotowywany przez rewolucjonistów rosyjskich spisek na życie cara Aleksandra III. Władze aresztują go i skazują na 5 lat zsyłki na Syberię. W 1892 r. Piłsudski wraca na ziemie polskie i bierze udział w tworzeniu Polskiej Partii Socjalistycznej. Pod pseudonimem "Wiktor" redaguje i drukuje pismo PPS-u "Robotnik". W tym czasie żeni się z Maria Juszkiewiczową z Koplewskich. W 1900 r. zostaje aresztowany przez Rosjan i osadzony w X pawilonie Cytadeli Warszawskiej. Symulując obłęd zmusza władze do przeniesienia go do szpitala w Petersburgu skąd ucieka w 1901r.
i osiedla się w Krakowie.

Image

Przedruk listu gończego władz rosyjskich (wydany w 1887r.)

Kontynuuje działalność m.in. na czele założonej przez siebie Organizacji Bojowej PPS, która jest jedną z głównych sił rewolucji 1905-1907 r.  Po klęsce rewolucji, Piłsudski koncentruje się na przygotowaniu polskiej siły zbrojnej - niezbędnej w obliczu coraz wyraźniej zbliżającego się konfliktu państw zaborczych. Udaje mu się powołać do życia "Związek Strzelecki", "Strzelca", "Drużyny Strzeleckie", a w 1912 r. zostaje wybrany ich Komendantem Głównym.

Image

Józef Piłsudski w 1899

Podczas I wojny światowej organizował oddziały zbrojne – zalążek przyszłej  armii polskiej. Początkowo prowadził niezależną akcję na ziemiach polskich podległych Rosji, po niej musiał podporządkować się władzom Austrii, w wyniku czego powstały Legiony Polskie. Osobiście dowodził I Brygadą Legionów i na jej czele stoczył z Rosjanami wiele bitew, zdobywając sobie sławę wskrzesiciela polskiej armii. Równocześnie zaczął tworzyć i kierować konspiracyjną organizacją POW (Polska Organizacja Wojskowa).
 
Image
 
Piłsudski ze sztabem w Kielcach – sierpień 1914
 
Józef Piłsudski walcząc z legionami u boku armii austriackiej, konsekwentnie domagał się od Niemiec i Austrii utworzenia niezawisłego rządu polskiego. W 1917 r. po odmówieniu złożenia przysięgi przez polskich żołnierzy na wierność Austrii i Niemiec Józef Piłsudski zostaje aresztowany i osadzony przez Niemców w twierdzy w Magdeburgu. Przebywa tam do listopada 1918 r. W tym czasie rodzi się Piłsudskiemu pierwsza córka Wanda ze związku z Aleksandrą Szczerbińską - towarzyszką życia Komendanta jeszcze sprzed I wojny. Dwa lata później przychodzi na świat druga córka - Jadwiga. Po klęsce Niemiec - Piłsudski wraca w listopadzie 1918 r. do Warszawy obejmując urząd Naczelnika Państwa.
 
Image

Józef Piłsudski w rozmowie z prezydentem Gabrielem Narutowiczem
(grudzień 1922r.)

W latach 1919-1920 skupił się  na obronie zdobytej przez Polskę niepodległości. Jako Naczelny Wódz wojsk polskich przeprowadził Piłsudski zwycięską wojnę z bolszewicką Rosja, kończąc walkę pokojem w Rydze. Od 1920 r. był marszałkiem Polski. W 1922 r. po wyborze Gabriela Narutowicza na prezydenta złożył urząd Naczelnika Państwa a w następnym roku zrezygnował ze wszystkich funkcji wojskowych.  Rozczarowany kierunkiem, w jaki zmierzała demokracja w Państwie, odsunął się od życia politycznego
i zamieszkał w Sulejówku pod Warszawą razem
z żona Aleksandrą,  którą poślubił w 1921 r.  (po śmierci Marii Piłsudskiej) oraz  z córkami.
 
Image

Józef Piłsudski z córkami Wandą i Jadwigą

W maju 1926r. niezadowolony z istniejących w Państwie stosunków, zaniepokojony pogarszająca się stale sytuacja ekonomiczną i polityczną Polski, stanął na czele wiernych mu oddziałów wojskowych i przejął władzę, zmuszając do ustąpienia z urzędu prezydenta Wojciechowskiego i premiera Witosa. Od tej chwili wywierał decydujący wpływ na wszystkie ważniejsze zagadnienia polityczne w Polsce  sprawując  bez przerwy urząd Generalnego Inspektora Sił Zbrojnych oraz Ministra Spraw Wojskowych.  
 
Image 
 
Piłsudski w otoczeniu oficerów w czasie przewrotu majowego - 12 maja 1926
(na prawo od marszałka w płaszczu gen. Orlicz-Dreszer)

Józef Piłsudski pełnił również dwukrotnie urząd premiera (w latach 1926-28 i 1930r.). Wobec rosnącego zagrożenia zewnętrznego i anarchizacji życia wewnętrznego ograniczył uprawnienia Sejmu. Starał się utrzymać samodzielne miejsce Polski w polityce międzynarodowej - domagał się zawarcia paktu o nieagresji z ZSRR (1932) i Niemcami (1934), próbując jednocześnie wzmocnić pozycję Polski wobec sojuszników zachodnich. Wiosną 1935 r. u mającego od wielu lat kłopoty ze zdrowiem Marszałka stwierdzono raka wątroby. 12 maja 1935 roku Józef Piłsudski umiera. Został pochowany na Wawelu, serce zaś - zgodnie z Jego ostatnią wolą - spoczęło w grobie matki na wileńskim cmentarzu na Rossie.
 
Image
 
Józef Piłsudski przy ulubionej rozrywce – pasjansie

Kalendarium życia:

  • 5 XII 1867 - w Zułowie na Wileńszczyźnie urodził się Józef Klemens - czwarte  
                           dziecko Józefa Wincentego Piłsudskiego i Marii z Billewiczów
  • 1885 - matura i początek studiów medycznych w Charkowie
  • 1887 - pierwsze aresztowanie i zesłanie na pięć lat na Syberię
  • 1893 - początek działalności politycznej w PPS
  • 1900 - ponowne aresztowanie i ucieczka z więzienia
  • 1906 - utworzenie własnej partii PPS - Frakcja Rewolucyjna; objęcie  
                    kierownictwa nad organizacją bojową PPS
  • 1908 - utworzenie we Lwowie Związku Walki Czynnej
  • 6 VIII 1914 - Wymarsz 1. Kompanii Kadrowej z Krakowa
  • 1914 - 1916 - walki Legionów na froncie przeciwko Rosji
  • VII 1917 - "Kryzys Przysięgowy"; aresztowanie i internowanie w Magdeburgu
  • 22 XI 1918 - objęcie stanowiska tymczasowego naczelnika państwa
  • (11 listopada przejął władzę nad wojskiem)
  • 1919 - 1920 - dowodzenie działaniami w wojnie polsko-bolszewickiej
                         jako Naczelny Wódz i Naczelnik Państwa
  • 19 III 1920 - nominacja na Pierwszego Marszałka Polski
  • 1923 - wycofanie się z życia politycznego
  • Od V 1926 - kierowanie polityką państwa i wojskiem i związane z tym pełnienie funkcji: ministra spraw wojskowych i od sierpnia 1926 roku- generalnego inspektora sił zbrojnych oraz (październik 1926 - czerwiec 1928 i sierpień - grudzień 1930) - premiera
  • 12 V 1935 - śmierć Józefa Piłsudskiego w wyniku choroby nowotworowej.
 
Image 
 
Pogrzeb marszałka Józefa Piłsudskiego
– generałowie WP wnoszą trumnę do Katedry Wawelskiej

Magdalena Onopa klasa II ze

redakcja i wybór  fotografii - Wojciech Brański

 

Zmieniony: Poniedziałek, 27 Kwiecień 2009 17:57