Menu główne
- - - - - - - - - - - - - - - -
Historia i WoS
- - - - - - - - - - - - - - - -
Przebsiębiorczość
- - - - - - - - - - - - - - - -
Żywienie
- - - - - - - - - - - - - - - -
English Website
Fascynacje
- - - - - - - - - - - - - - - -
Ścieżki kariery zawodowej absolwentów
- - - - - - - - - - - - - - - -
Gastronomik wczoraj i dziś
Konkurs Gastronomiczny
Wyszukiwarka
Prezydencja Polski w Radzie Unii Europejskiej Drukuj Email
Czwartek, 20 Październik 2011 21:42

1 lipca 2011 roku Polska objęła półroczne przewodnictwo w Radzie Unii Europejskiej. Sprawowana cyklicznie, przez każde państwo członkowskie Unii Europejskiej.

Prezydencja Rady Unii Europejskiej to okres, w którym dane państwo członkowskie przewodniczy posiedzeniom Rady Unii Europejskiej. Reprezentuje także Radę na arenie międzynarodowej. System ten, zapoczątkowany jeszcze w ramach Europejskiej Wspólnoty Gospodarczej, kontynuowany był także po ogłoszeniu powstania Unii Europejskiej w 1993 i utrzymał się po uzyskaniu przez UE podmiotowości prawnej w 2009 roku (zgodnie z traktatem lizbońskim). Przewodnictwo w Radzie Unii Europejskiej Polska przejęła z rąk węgierskich.

Symboliczne przejęcie Prezydencji od premiera Węgier Viktora Orbana.
 
Prezydencja jest pełniona przez okres półroczny, rotacyjnie przez wszystkich członków Unii Europejskiej w ustalonej wcześniej kolejności. Dawniej przedstawiciel kraju aktualnie sprawującego prezydencję był automatycznie przewodniczącym Rady Europejskiej i reprezentował Radę na arenie międzynarodowej. Na mocy przyjętego w 2009 traktatu lizbońskiego, prezydencja ma już jednak w znacznej mierze znaczenie honorowe. Od 1 stycznia 2010 roku w Unii Europejskiej istnieje bowiem stanowisko stałego przewodniczącego Rady Europejskiej (zwanego popularnie prezydentem UE), wybieranego przez przedstawicieli wszystkich krajów związkowych na 2,5-letnią kadencję. Na zmniejszenie roli prezydencji wpływ ma także znaczące umocnienie roli wysokiego przedstawiciela Unii do spraw zagranicznych i polityki bezpieczeństwa, który przejął, przysługujące dotychczas przywódcy kraju pełniącego prezydencję, prawo reprezentowania UE na arenie międzynarodowej. Obecnym przewodniczącym Rady Unii Europejskiej jest Herman Van Rompuy , a przedstawicielem do spraw zagranicznych Catherine  Ashton. 


Przewodniczącym Rady Unii Europejskiej Herman Van Rompuy


Wysoki przedstawiciel Unii Europejskiej do spraw zagranicznych i polityki bezpieczeństwa Catherina Ashton oraz polski minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski

Jak pokazało doświadczenie, okres sześciu miesięcy jest zbyt krótki, aby państwo sprawujące prezydencję mogło skutecznie zrealizować założone cele swojego przewodnictwa. W tej sytuacji, zaczęła krystalizować się koncepcja prezydencji grupowej, w której trzy kraje sprawujące po sobie przewodnictwo koordynowałyby między sobą główne cele, jakie chciałyby zrealizować w dłuższym okresie, to znaczy 18 miesięcy sprawowanych przez siebie trzech kolejnych prezydencji. Zasadę powyższą wprowadzono w życie traktatem lizbońskim (podpisany 13 grudnia 2007r., wszedł w życie 1 grudnia 2009r., w polskim porządku prawnym obowiązuje z  chwilą ogłoszenia w Dzienniku Ustaw, co nastąpiło 2 grudnia 2009r.).   Traktat wprowadził 18-miesieczną Prezydencję zbiorową grupy trzech państw tzw. trio, gdzie każde państwo kolejno przewodniczy przez okres sześciu miesięcy poszczególnym składom Rady UE, z wyłączeniem Rady ds. Zagranicznych. Państwa te sprawują Przewodnictwo na podstawie wspólnego programu działania i udzielają sobie wsparcia. Mogą także ustalić pomiędzy sobą alternatywne założenia dotyczące podziału prac w ramach grupy. Grupy tworzone są na zasadzie równej rotacji między Państwami Członkowskimi, przy uwzględnieniu ich różnorodności i równowagi geograficznej w ramach Unii. Skuteczną realizację tej koncepcji zapewnić ma też założenie, że każde trio składa się z państwa dużego i dwóch państw mniejszych, a także i to, że w każdej trójce będą kraje starej i nowej Unii. Pierwszymi państwami, które zrealizowały ten model były Niemcy, Portugalia i Słowenia.

 

Premier Donald Tusk na spotkaniu z premierem Danii Larsem L?kke Rasmussenem oraz prezydentem Cypru Dimitrisem Christofiasem (Warszawa – 9 maja 2011r.) 

 

Trio Polska – Dania - Cypr

Polska, rozpoczynająca prezydencję w lipcu 2011 r., jest pierwszym i największym państwem „naszego” tria, w skład którego wchodzą Królestwo Danii i Republika Cypryjska. Strona polska rozpoczęła współpracę w ramach naszego tria z Danią oraz Cyprem już w roku 2008. Współpraca ta jest kontynuowana na bieżąco zarówno na poziomie Ministrów Spraw Zagranicznych trzech państw, jak i Koordynatorów ds. Przygotowań do sprawowania przewodnictwa każdego z państw tria. Ważnym etapem prac koordynacyjnych w ramach tria na najwyższym szczeblu politycznym naszych państw było  spotkanie premierów Rzeczypospolitej Polskiej i Królestwa Danii oraz Prezydenta Republiki Cypryjskiej. Spotkanie miało miejsce w dniu 9 maja 2011 r. w  Warszawie na zaproszenie premiera Donalda Tuska. Uczestnicy spotkania potwierdzili finalizowany aktualnie 18. miesięczny program naszej prezydencji grupowej podkreślając, że do najważniejszych elementów wspólnego programu trzech przewodnictw należeć będą, m.in. nowy budżet UE, sytuacja w Afryce Północnej, Partnerstwo Wschodnie oraz walka z bezrobociem i ubóstwem.

 

Szczyt Partnerstwa Wschodniego – jednego z priorytetów polskiej Prezydencji
(Warszawa – 29 września 2011r.)


Cele i priorytety polskiej prezydencji

W czasie trwania prezydencji Polska sprawuje  rolę gospodarza większości unijnych wydarzeń formalnych i nieformalnych.

Wśród deklaratywnych celów i priorytetów polskiej prezydencji należą:

  • zakończenie negocjacji członkowskich z Chorwacją i podpisanie traktatu akcesyjnego, tak by członkostwo było możliwe w 2013 roku,
  • zakończenie negocjacji stowarzyszeniowych z Ukrainą i podpisanie traktatu stowarzyszeniowego,
  • rozwój Partnerstwa Wschodniego oraz polityki sąsiedztwa,
  • przyspieszenie negocjacji członkowskich z Turcją,
  • nadanie Serbii statusu kandydata i rozpoczęcie negocjacji członkowskich,
  • negocjacje budżetowe na lata 2014–2020
  • wzmocnienie polityki spójności
  • rozwój wymiaru militarnego i polityki bezpieczeństwa Unii Europejskiej.
  • walka z nielegalną imigracją,
  • rozwój jednolitego rynku,
  • wspólna polityka energetyczna, wymiar bezpieczeństwa energetyki,
  • wzrost konkurencyjności UE na arenie międzynarodowej,
  •  zmniejszanie różnic w stanie zdrowia społeczeństw Europy


Zainteresowanych tematyką polskiej Prezydencji zapraszamy także do zaglądania na jej oficjalną stronę internetową:

www.pl2011.eu

Izabela Lenczewska kl. III TD
Wojciech Brańsk
i

 

Zmieniony: Czwartek, 20 Październik 2011 21:51